Prader-Willi ühingu koduleht

Prader-Willi ühingu koduleht

SOTSIAALTÖÖTAJALE

PWS-iga inimeste eest hoolitsemine

PWS-iga inimestele vajaliku hoolitsuse pakkumine võib teinekord osutuda väga erinevaks sellest, mida tavaliselt peetakse vajalikuks teiste õpiraskustega inimeste puhul, sest PWS-iga inimese võimeid igapäevase eluga toime tulla hinnatakse tihti üle. Põhjuseks on inimese võime end selgesti väljendada ja küsimustele mõistlikult vastata. Kahjuks on selle varjus sageli oluliselt väiksem arusaamine ja võime ülesandeid lahendada.

Paljudel PWS-iga inimestel on IQ üle 70, mis jätab nad ilma õpiraskustega inimestele mõeldud teenustest. Tihti on nende emotsionaalne arengutase aga üsna ebaküps. Sageli lahendavad nad olukordi samuti nagu väike laps – käituvad halvasti ja on agressiivsed, kui nad ei saa oma tahtmist, ning keelduvad kangekaelselt edasi liikumast. Teistele tühistena paistvad sündmused võivad neid tõsiselt ärritada.

Võtmeküsimus PWS-iga inimese eest hoolitsemisel on juurdepääs toidule. Kui toit on vabalt kättesaadav, või kui on juurdepääs prügikastidele/külmkappidele/sügavkülmikutele, ei suuda enamik PWS-iga inimestest kiusatusele vastu panna ning söövad, mida kätte saavad, ning tulemuseks on kiire kehakaalu tõus. Ette võib tulla ka teiste inimeste toidu varastamist või raha varastamist toidu ostmiseks.
Osaliselt iseseisev elamine ei ole tihti sobilik, eriti kui PWS-iga inimene jäetakse iseenda hooleks. PWS-iga isikule mõjub halvasti ka tihti vahelduv ja/või osaliselt koolitatud personal, sest saamaks juurdepääsu toidule kipuvad nad ära kasutama uusi või mitteteadlikke personaliliikmeid.

© 2024 Prader-Willi ühingu koduleht

Theme by Anders Norén